MUŚLIN
cienka tkanina jedwabna, bawełniana, ale także może być szorstką tkaniną introligatorską, zwykle bawełniana (zwana merlą), usztywniona krochmalem.
Sama nazwa pochodzi od miasta Mosul, a on pochodzi ze stolicy Bangladeszu, Dhaka. Starożytny muślin był niegdyś materiałem bogów i królów. Uznawana jako „Tkanina z powietrza” kilkaset lat temu była najcenniejszym materiałem na całym świecie, który wywołała skandal w Zachodniej części Europy bo był tak delikatny i cienki, że uznano, że nosząc go pokazuje się nago. Muślin z Dhaki osiągnął nawet cenę o 26 razy droższy od jedwabiu.
Proces tworzenia : Muślin charakteryzuje się splotem, jest półprzezroczysty i powstaje z włókien bawełny, jedwabiu lub lnu . Jest praktyczna alternatywa dla klasycznej bawełny, bo muślin jest znacznie lżejszy i delikatniejszy, błyskawicznie wysycha i otula skórę.
W sezonie letnim muślin mamy dostępny w kolorach : bieli, czerni, beżu i fuksji
BAWEŁNA
włókno otaczające nasiona roślin mające wiele zastosowań. Służy m.in. do wytwarzania miękkiej tkaniny – najpopularniejszej w przemyśle tekstylnym. Włókno bawełniane jest też stosowane w mieszankach włókien, jako dodatek do wełny a także lnu.
Początki uprawy i wykorzystania bawełny sięgają czasów starożytnych. W Polsce przędza bawełniana zyskała na znaczeniu w XIX wieku. Jednym z ośrodków tkactwa bawełnianego w XIX wieku był Andrychów oraz Łódź. Napływający zagraniczni osadnicy otrzymywali liczne przywileje, by zachęcić do rozwoju przemysłu w Księstwie Warszawskim.
Proces tworzenia : Jest pochodzenia roślinnego i pozyskuje się ją z nasion bawełnicy. Po przekwitnięciu powstaje torebka nasienna, ona dojrzewania i pęka, wtedy wypuszcza na zewnątrz watę. Jest dość kapryśna i wymaga wysokiej temperatury oraz nasłonecznienia.
LEN
wytwarzany z czystej przędzy lnianej lub z dodatkami włókien bawełnianych, wełnianych. Charakteryzuje się dużą przewiewnością jest odporny gniecenie przy zachowaniu podstawowych cech tkaniny lnianej.
Historia sięga neolitu około 7500 p.n.e. Początkowo używano włókien lnu do zszywania skór lub jako sznurka. Tkanina lniana, w wyrafinowanej formie, bardzo cienka, przejrzysta, miała swój początek w starożytnym Egipcie. Wytwarzano różnej jakości płótno lniane, zależnie od przeznaczenia. Najdelikatniejsze i najczystsze tkaniny służyły do wystroju świątyń i na ubiory kapłanów i królów. Przez wieki wypracowano różnego rodzaju techniki wyrobu tkanin lnianych. Do dziś, ze względu na swoje walory, lniane tkaniny dekoracyjne i konfekcja odzieżowa uważane są za wyznacznik elegancji i wysoko cenione.
Proces tworzenia : Łodygi lnu są wyciągane z gleby wraz z korzeniem, aby zachować naturalną długość. Usuwa się nasiona i płatki kwiatów. Wysuszone łodygi poddawane są procesowi łamania w celu wydobycia włókien z rdzenia. Następnie oczyszcza się włókno.
W sezonie letnim len mamy dostępny w kolorze : delikatnego beżu